Mongólia a világ azon szeglete, amit még nem fedezett fel a tömegturizmus! Bár ha így lenne, sem futnánk össze könnyűszerrel más csoportokkal, lévén, hogy a Magyarországnál csaknem tizenhétszer nagyobb országban-ahol alig három millióan élnek-igazán jut hely mindenkinek. Mi jut eszünkbe először Mongóliáról? Természetesen Dzsingisz kán, a tatárok, a jurták és a 20. századi erős kötődése a Szovjetunióhoz. Hozzánk hasonlóan azonban Mongólia is szakított az egykori keleti blokk ideológiájával, és hatalmas ásványkincsvagyona, 15% körül növekedő gazdasága révén felzárkózott a világ leggyorsabban fejlődő országaihoz. Ha még szeretnék látni az érintetlen sztyeppéket, a nemzeti parkokat, és a lámaista kolostorok műemlékeit, akkor csatlakozzanak kalandos túránkhoz, mielőtt még megjelennek a parabolaantennák a jurtákon, és a pásztorok GPS és mobiltelefonok segítségével terelgetik a nyájaikat.
Mongólia körutazás-Utunk látnivalói- Ulanbator
- Hustai Nemzeti Park
- Karakorum
- Erdeni Dzu
- Góbi sztyeppe
- Ongi kolostor
- Bayamzag
- Gobi Gurvan Saikhan Nemzeti Park
- Yoliin Am-szurdok
- Tsagaan Suvarga-sziklák
- Baga Gazaryn Chuluu
PROGRAM
1.nap Budapest > Ulan Bator
Indulás Budapestről, átszállás Moszkvában.
2.nap Ulan Bator > Hustai Nemzeti Park
A városba érkezés után a szállodában rövid pihenőt tartunk, majd városnézésre indulunk az ország lakosságának mintegy felének otthont adó fővárosban: elsőként a Zaisan Emlékdombra kapaszkodunk, ahonnan Ulan Batort madártávlatból láthatjuk. Fakultatív program: kirándulás a legismertebb mongol uralkodó, Dzsingisz kán hatalmas, 46 m magas lovas szobrához (30 USD ). A szobrot 2008-ban emelték a Tuul-folyó partján, s monumentális méretével már messziről kiemelkedik környezetéből. Úgy építették, hogy a látogatók sétálhassanak is benne, s a ló fejéből kitekintve gyönyörködhessenek a panorámában. Ezután visszatérünk a fővárosba, és sorra vesszük a látnivalókat: először buddhista Gandan kolostort látogatjuk meg, amely egy 26 m magas aranyozott Buddha szobrot rejt. Aztán az ottani Dzsingisz kán emlékmű következik, a Szühebator tér, a Nagy Népi Hurál épülete és a Nemzeti Történeti Múzeum. Kora délután elhagyjuk a várost, s ezután a sztyeppén autózunk, ahol a végtelen mezőkön békésen takhi (Przewalski-ló) csordák legelésznek.
Szállás: Hustai, Ger camp (1 éj)
3.nap Hustai Nemzeti Park > Karakorum
Továbbutazunk az ősi mongol fővárosba, az Orkhon-folyó völgyében fekvő, 1220-ban alapított Karakorumba (kb. 4 óra). Útközben megállunk egy nomád családnál, az életükkel, szokásaikkal, valamint az általuk készített tejipari termékekkel ismerkedünk. Ezután Közép-Mongólia egyik leghíresebb kolostorát, az Erdene Zuu-t keressük fel. Falai 400 m hosszúak, benne mintegy 108 sztupával büszkélkedik. Ez a mongol lámaizmus legrégebben, 1586-ban alapított intézménye. A táborban elköltött ebédünk után pár környékbéli látnivalót veszünk sorra: Teknősbéka-szikla és egy fallikus kőből emelt sztélé.
Szállás: Munkh Tenger Ger camp (1 éj)
4.nap Karakorum > Ongi kolostor
Reggeli után a Gobi-sztyeppén délnek tartunk, az Ongi-folyó partján épült hasonnevű kolostorba (250 km). Menet közben egy festői helyen piknik ebédet kapunk. A kolostor-komplexumban nem kevesebb, mint 28 szentély van, egykoron majdnem ezer szerzetes lakóhelye volt, de a múlt század harmincas éveiben (1937) a sztálini rombolás áldozatául esett, a mongol KGB elpusztította. A nepáli lámaista stílusban, egy sziklás meredélyen épült kolostor a Közép-Gobi legfontosabb vallási központja volt.
Szállás: Secret of Ongi Ger camp (1 éj)
5.nap Ongi kolostor > Bayanzag
Ma kb. négy-öt órás autózás vár ma is ránk, ezúttal Bayanzagba, az egyik legismertebb dinoszaurusz élőhelyre utazunk. Menet közben élvezzük a tájat, a csodálatos sziklaképződményeket, amelyek „a lángoló sziklák” néven váltak közismertté. Egy fantasztikus erozív táj ez, melyet tűzvörös formációk uralnak. Ebéd a táborban, majd egy dinoszaurusz maradványairól ismert hely következik, ahol az is előfordulhat, hogy magunk is rálelünk egy ősállat csontra, vagy megkövült tojásra. Később egy saxaul erdőben sétálunk, majd a sziklaszirtek között rövid tevegelés. Vacsorára visszatérünk a táborba
Szállás: Gobi Tour Ger camp (1 éj)
6.nap Bayanzag > Yoliin Am-szurdok
Nagyon korán indulunk, meg is van az oka! Első utunk a Moltsog-homokdűnék világába vezet, hogy a hatalmas buckák felett emelkedő napkorongban gyönyörködhessünk. Hatalmas, szél fútta kupacok között kószálunk. Itt-ott tevecsordák, jellegzetes népviseletbe öltözött helybéliek törik meg a táj egyhangúságát. Innen aztán keletnek fordulunk, a Gobi Gurvan Saikhan Nemzeti Park irányába, nevezetesen a Yoliin Am, azaz Keselyű-szurdokhoz. Útközben többször megállunk fényképezni, lebilincselő a táj. Utunk elhalad a „három szépség” sziklái mellett, majd a Dungenee-hágón átkelve érkezünk a mai szálláshelyre. Ez a nemzeti park a maga 27 000 km-2es kiterjedésével a legnagyobb Mongóliában. Elsősorban a természeti értékeit – mintegy 620 virágos növényét, 52 emlősét, 240 madárfaját – védendő hozták létre.
Szállás: Khan Bogd Ger camp (1 éj)
7.nap Yoliin Am-szurdok > Tsagaan Suvarga-sziklák
Ma északnak tartunk. Újabb érdekes természeti jelenségeket közelítünk meg, ezúttal a közép-góbi Tsagaan Suvarga nevű táját, amely sztúpa formájú erozív szikláiról ismert. A környéken rezet és molibdént találtak. A nap másik érdekessége, a Del Uul-nál (hegy) lévő petroglífek megtekintése. A környék szikláinak különböző színe az egykori tengeri üledékképződés egyes korszakainak mementója; a mészkő kőzetek számos marin fosszíliát tartalmaznak, pl. kagylókat is. Tudományos polémia zajlik, hogy elsősorban a szél-, vagy víz általi erózió okán keletkeztek-e ezek a bizarr alakzatok. Szerencsés megvilágítás esetében különlegesen szép képek készíthetők e különleges szín- és sziklavilágban.
Szállás: Tsagaan Suvarga Ger camp (1 éj)
8.nap Tsagaan Suvarga > Baga Gazaryn Chuluu
Továbbra is északnak haladunk, a Góbi Dundgovi Aimag néven ismert sztyeppe tájain. Nomád családok jurtái látszanak, ha akarunk, barátkozhatunk is velük. Baga Gazaryn Chuluu az első megálló, egy hatalmas ősi keletkezésű gránitmező, amely a zölden pompázó tájból emelkedik ki. Hiúzok és ibexek élnek errefelé. A táborhely felkeresése után délután a Sum Huh Burd időszakos tavat keressük fel. A tó mellett egy korabeli templom sziklamaradványai látszanak, több tíz kilométeres sugarú körben egyetlenként kiemelkedve a mongol tájból.
Szállás: Bayanbulag Ger camp (1 éj)
9.nap Baga Gazaryn Chuluu > Ulan Bator
A mai napon mintegy hatórás autózás után bezárul a kör, visszaérünk Ulan Batorba. A nap hátralévő részében vásárolhatunk, vagy csomagolhatunk a hazaindulás előtt. Este a Tumen Ekh együttes folklórműsorával fűszerezett esten veszünk részt.
Szállás: Ulan Bator (1 éj)
10.nap Ulan Bator > Moszkva > Budapest
Hajnali kelés után irány a reptér, ahonnan moszkvai átszállással délben Budapestre érkezünk
*A részvételi díj 10 fő esetén érvényes.
8-9 fő esetén a felár +40.000 Ft/fő!
*A programban feltüntetett árak 1 USD = 285 FT árfolyamig érvényesek